2013. március 12., kedd
Aranyszemű fátyolka (Chrysopa perla)
Az Aranyszemű fátyolka a „recésszárnyúak” rendjébe tartozó hasznos kis rovar. „Hatalmas” szárnyaival együtt jó egy centiméteres. Gyakran látni alkonyatkor, vagy a fény felé repülni. A lárvája kifejezetten ragadozó életmódú, és főleg levéltetveket „fogyaszt”. A képen látható kifejlett állapotú imágó már csak nektárral, vagy a tetvek által kibocsátott mézharmattal táplálkozik. Nagyon szép, félgömb alakú szemei vannak, amelyek szivárványosan csillognak (innen a neve). A fotómontázson „telelő” állapotú egyed szerepel, így a színe már nem a nyári szín, akkor sokkal zöldebb. Feltétlen kíméletet érdemel!
Mindegyik rész-kép rétegsorozattal készült.
2013. március 3., vasárnap
Mezei iringó (Eryngium campestre) magok
A Mezei iringó (népiesen Ördögszekér) gyomnövény, gyógynövény és dísznövény is egyben.
Főleg száraz helyeken, legelőkön, pusztákon, meleg laza talajokon él. Dekoratív növény, bár erősen tüskés. A magja is dekoratív - pláne így "kirakva" kerék-formára. A magvak mindkét oldala látható. Egy-egy mag mérete a nyúlványaival együtt 6-7 mm. Sztereomikroszkópos felvétel.
A Konkoly (Agrostemma githago) érdekes magtermése
Ritkaság, de a konkoly - védett gyomnövény! Rendkívül érzékeny a gyomirtó szerekre, így napjainkban ritkábban található. Toktermése, benne a magokkal felülről van fényképezve, ill. külön egy mag, amelynek felülete érdekesen bütykös. A magok mérete 3-4 mm, és ezek - mérgezők!
Sztereomikroszkópos felvételek.
2013. március 2., szombat
"Virágcseppek"
Kicsit "elvont" témát tettem fel, de ez is mikroszkópos felvétel!
Alul egy virág, fölötte meghatározott távolságban egy üveglap, azon víz vagy olajcseppek, s ebben visszatükröződnek élesen a virág egyes részei. A lényeg, hogy a fókusztávolságot pontosan be lehessen állítani. Ez a sztereomikroszkóppal történik.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)